Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

Focusrite Saffire PRO 24

Zvukové rozhraní Firewire pro PC/MAC

První dojmy z používání firewire audio rozhraní

Po 4 letech domácího nahrávání na USB rozhraní Fasttrack 2 od firmy M-AUDIO jsem se rozhodl, že přišel čas na upgrade.

S tím, jak se za ty léta zvýšily mé požadavky na vlastnosti nahrávacího rozhraní, mi bylo jasné, že se tentokráte musím poohlédnout po Firewire rozhraní, které nabízí větší datovou šířku přenosu dat, více kanálové nahrávání a podporu ADAT rozhraní pro budoucí možnost rozšíření počtu nahrávacích vstupů.

Nakonec jsem si vybral rozhraní od firmy Focusrite – ta nabízí různá firewire audio rozhraní v několika variantách a cenových hladinách. Já zvolil „střední třídu“ její nabídky – model Saffire PRO 24 (na Muzikeru jsem ho v dubnu 2014 pořídil za cca 6500,-) který nabízí 4 analogové vstupy, 8 ADAT vstupů, 2 digitální S/PDIF vstupy, MIDI IN/OUT ,  6 analogových výstupů a 2 dig. S/PDIF výstupy.

K PC se připojuje karta pomocí firewire kabelu (dodaný je kabel typu 6pin – 4 pin, což mému PC nehovělo, takže jsem musel dokoupit v Alze  firewire kabel 6pin—6pin) a na rozdíl od mého minulého USB rozhraní vyžaduje tato karta již samostatné napájení (adaptér je samozřejmě součástí balení).

 

Co dále tedy Saffire PRO 24umí?

Ze 4 analogových vstupů jsou dva hybridní (XLR/JACK 6.3mm) se zapínatelným fantomovým napájením a otočnými ovladači citlivosti  a dva zadní vstupy jsou klasické JACK 6.3mm.  U hybridních vstupů lze v dodaném softwaru (virtuální mixpult Saffire mix control – viz dále) lze přepnout na HI-Z mód, takže lze ke kartě přímo připojit nástroje typu kytara či baskytara (bez nutnosti DI-BOXu)

Na přední straně rozhraní  naleznete i jednoduchý grafický ukazatel úrovně signálu ve všech 4 vstupech a dále dva otočné ovladače hlasitosti – směrem do monitorů (analogové výstupy 1 a 2) a směrem do sluchátek (6.3mm konektor na sluchátka je na přední straně hned pod příslušným ovladačem)

Ještě jsem málem zapomněl to nejdůležitjěší – audio parametry karty jsou následující – karta podporuje 24-bitový záznammax. frekvencí 96Khz. Na „domácí“ a poloprofesionální potřeby tedy bohatě dostačuje.

Softwarová výbava je, řekl bych, spíše průměrná – nejdůležitější je ovládací virtuální mixpult „Saffire Mix control“. Ten umožňuje přehledně a pohodlně na obrazovce nastavovat přímý odposlech (direct monitoring) nahrávaného signálu a dokonce vytvářet více odposlechnových cest a mixů! Obsahuje též jednoduché nastavení ASIO parametrů (velikost bufferu atd) a dále přepínání úrovní signálů a další doplňky.

Další velmi užitečnou věcí jsou dodané VST efekty od firmy Focusrite – konkrétně koupí této karty získáte zdarma i tyto 4 efekty: EQ, Reverb, Gate, Compressor

V softwarové výbavě dále najdete Ableton Live Lite, synťák Bass station a nějaké samply od Loopmasters.

 

Tolik k parametrům a jaké byly první dojmy po vybalení a zapojení?


Velikost rozhraní – Saffire Pro 24 je větší než většina standardních USB rozhraní a i jeho váha umocňuje dojem robustního zařízení. Doporučuji na spodní stranu nalepit 4 dodané pryžové podložky, nebo´t jinak bude Saffire klouzat po hladké ploše stolu.

Menší nepříjemností byla absence analogového RCA (cinch) výstupu, neb mé monitory od Samsonu jiným druhem vstupů neoplývaj.  Zatím to řeším kabelem 2xRCA – 2x JACK 6.3mm a časem to vyřeším zakoupením kvalitnějších monitorů :).

Instalace karty byla bez problémů, software není ke kartě dodáván na CD/DVD, ale je nutné jej stáhnout z webu firmy Focusrite, což by teoreticky mohlo dělat potíže při instalaci karty na nějaký offline počítač, takže s tímto faktem případně počítejte dopředu.  V mém balení byl od Muzikeru dodán i slovensky psaný návod ke kartě.

V rámci instalace Saffire Mix Control se nainstaluje i ASIO ovladač, stačí jej pak jen v nahrávacím programu aktivovat a můžete nahrávat.

Pochopení virtuálního mixpultu Vám snad dlouho trvat nebude (případně se podívejte např na https://www.youtube.com/watch?v=M1avPHhiGw8) a musím říct, že onen přímej monitoring a hlavně možnosti jeho mixáže je opravdu užitečná věc.

První dojmy z karty jsou tedy pozitivní – nahrál jsem přes ní zatím bez jakýchkoliv potíží už řadu projektů, využil jsem i MIDI vstup na kartě a v brzké době se chystám zakoupit rozšiřující ADAT převodník a pak zde popíšu dojmy a případně nějaké tipy pro práci s ADAT u tohoto audio rozhraní.