Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

NORD ELECTRO 2 - 73

Emulátor "vintage" klávesových nástrojů - fender piano/wurli/hammond organ

Tak tohohle krasavce mi pujčil kamarád a mám ho doma už třetí tejden a jsem z něj nadšenej. Takhle věrnej zvuk fender piána, wurlitzeru či hammondek jsem dlouho neslyšel. Porovnával jsem zvuky z Norda se zvuky z VST nástrojů jako jsou Native Instruments B4 II či některé další a Nord se mi líbil daleko víc.

Ale pěkně od začátku....

Švédská firma Clavia, která celou řadu NORD vytváří, je známá a zavedená značka, jejíž nástroje používá řada současných profesionálních hudebníků - konkrétně např. tento model Nord Electro 2 využíval např klávesák Dream Theatre či náš Roman Holý z Monkey Bussiness. Tento nástroj je určen především těch klávesákům, kteří chtějí výborné "vintage" zvuky bez nutnosti tahat několik (a zpravidla těžkých) nástrojů.

 

 Vzhled

Řiká se, že první dojem je nejdůležitější a dle mého názoru to u kláves/pián/keyboadů platí stejně tak. Již na první pohled na nástroj dokážu celkem s velkým úspěchem odhadnout, jestli mám čekat kvalitní nástroj a nebo "šunt". Na Electru mě jako první zaujala masivnost nástroje a profesionálně navržené ovládací prvky - ty vypadají možná na první pohled docela složitě, ale ve skutečnosti je ovládání logické a přehledné a i bez manuálu jsem se za pár minut naučil obstojně nástroj ovládat. Dalším výrazným prvkem je rudá barva nástroje, která mu v mých očích dodáva hezkej "retro" vzhled (trochu mi to vzdáleně barevně připomíná proslulé varhany VOX Continental z 60. let)

 

Co to vlastně všechno umí?

Tak v tomto nástroji naleznete 7 základních zvuků nástrojů:

- Hammond varhany
- 2 typy fender rhodes piana
- akustické piáno
- wurlitzer piano
- clavinet
- Electric grand piano

Každý z těchto základní zvuku můžete dále modifikovat - nejvíce asi u varhan, kde naleznete přímo digitální "táhla" píšťal jako u skutečných hammondek a můžete tak skutečně vytvořit nepřeberné množství variant zvuků hammondek. U varhan můžete volit druh perkuse (takové to "kliknutí" při stisku klávesy), nastavit vibrato a samozřejmě ovládat simulaci leslie reproduktoru - ten se dá spínat pomocí nožního pedálu.

Piána jsou, s vyjímkou akustického klavíru, hodně kvalitní - akustický klavír je zde spíše na doplňění - nezní sice uplně nejhůře - zní ale zhruba tak jako klavír na levnejch Casio/Yamaha samohrajkách.

Nástroj obsahuj velkou řadu dalších efektů, kterými můžete zvuk varhan/pián modifikovat, zkreslovat a upravovat dle vlastní představy. Mezi efekty naleznete např tremolo, kvákadlo (které můžete též ovládat i pedálem), phaser, chorus, jednoduchý ekvalizér basy/výšky a samozřejmostí je i zkreslení - gain, kterými můžete zvuk hammondek hodně přiblížit zvuku naboostrované kytary :).

Trochu zamrzí absence reverbu/delaye, myslim, že je to škoda.

Jinak Vámi navolené zvuky si můžete ukládat do cca 40ti zvukových bank a můžete tak mezi nimi jednoduše přepínat během hraní. Váha nástroje je cca 9kg

Klaviatura:

Ta mne velmi překvapila - očekával jsem klasickou "keyboardovou" lehkou klaviaturu a byl jsem mile překvapen - klaviatura je středně vyvážená, klávesy kladou příjemnej odpor a dovolují tak bez potíží zahrát i rychlé pasáže (s nimiž mám třeba na Casio WK 200 potíže)

 

Vstupy/výstupy

Na zadní straně Nord Electro 2 naleznete další důkaz toho, že se jedná o skutečně profi nástroj - tolik konketorů jsem pohromadě u kláves už dlouho neviděl :). Dva zvukové výstopy, tři vstupy pro různé sustain/kontrolní pedály, samozřejmostí je MIDI vstup a výstup a USB rozhraní pro nahrávání nových zvuků. Je tam ještě výstup na sluchátka.

 

Co říci na závěr?

Nord Electro 2 není určitě univerzální nástroj a ani tak nebyl zamýšlen - pokud ale hledáte cenově dostupnou variantu hammondek/fender piána tak tohle jsou klávesy pro Vás. V dnešní době už je model 2 v obchodech nahrazen vylepšeným modelem 3, který obsahuje i výše zmíněný reverb,který mi u dvojky chyběl, takže za cenu cca 40 000,- můžete mít profesionální nástroj, který Vám poslouží velmi dobře.