Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

  recenze Casio WK 200

Casio WK 200, Workstation, 76 kláves, vlastním je 2010-dodnes

 

Vlastnil jsem už hodně Casij (jak se to vlastně skloňuje, to slovo Casio? :)) , posledním přírůstkem je tenhle workstation (jak tomu výrobce sám hrdě říká), koupil jsem ho za cca 6.900,- v Harfa music v koněvově ulici v Praze.

Mám ho zatím kratší dobu, takže se podělím o první dojmy.

1) Vzhled - viz horní obrázek - jedná se o klasickej "Casio" design s velkým displayem uprostřed, mrakem tlačítek a dvěma 2,5W repráčkama. V zadní straně je LINE OUT výstup (stereo 6,3mm jack), vstup na Sustain pedál, USB výstup do PC a dvě zajímavosti - Mikrofonní vstup (zase jack 6,3mm)  a Line IN vstup (stereo jack 3,5mm) . S mikrofoním vstupem je legrace, připojil jsem tam jeden Shure PG58 a normálně jde přes klávesy zároveň hrát a zpívat. Na hlas je aplikován rovněž efekt (např reverb), takže to zní zajímavě.

2) Klaviatura - byl jsem doposud zvyklej na simulaci kladívkové mechaniky (z Yamahy P70) , takže první pocit byl docela šok - na těhle klaviaturách se stačí trochu dotknout jiné klávesy a už to zní. Je potřeba si tedy zvyknout - pokud jste ale dříve hráli na Casio či obdobné keyboardy, nebude to pro Vás změna velká

3) Zvuk - tak jak už to u obdobných keyboardů v této cenové kategorii bývá, převládá i zde kvantita zvuků nad kvalitou - nejvíc to u mě bylo znát u klasického piána. Byl jsem zmlsanej zvukem piána z Yamaha P70 a tady zvuk klasického piána prostě horší než na digitálních piánech (což je vzhledem k cca 3x nižší ceně pochopitelný). Já si však keyboard koupil kvůli tomu, že jsem potřeboval větší zvukovou variabilitu (např dechy, smyčce, které zde znějí docela dobře,  dobře zněj i elektrické piána a varhany a baskytara. Celkově je zde cca 580 zvuků, takže výběr je to velký.

4) Vlastní zvuky - ano, CASIO WK 200 umí v omezené míře samplovat zvuky z externího zdroje - což jsem hned využil a nasamploval jsem si VOX continental varhany, takže můžu klávesy hezky využít v našem Doors revivalu. Stinnou stránkou je, že paměť nemá zálohování a při vypojení elektriky se vymaže. Jediným řešením je tedy mít v klávesách i baterie (6x baterie typu D) , které zaručí, že i po vytažení napájení se Vaše zvuky a nastavení nesmažou.

Propojení s PC se provádí pomocí USB kabelu. Windows klávesy rozpoznají jako CASIO USB Driver a je možné tak klávesy použít jako midi keyboard. Pozor, připojujte ale klávesy přímo k PC bez usb prodlužovacího kabelu, jinak se může stát, že jej PC správně nepozná.

 

Pokud si z webu stáhnete utilitu Casio Data Manager, můžete si přes USB zazálohovat nastavení Vašich kláves včetně nasamplovaných zvuků. Nahrál jsem Vám sem tedy mé "The Doors" nastavení - stahujte tento soubor:  backup.al7 (273,1 kB) (pro nahrání do kláves použijte výše uvedený Casio Data Manager). Obsahuje sampl Vox Continental varhan a v registru A1 naleznete preset baskytara/vox continental.

 

Tady je zvuková ukázka mého "The Doors" presetu - nasamplovaný zvuk VOX Continental + basa (tón 136)