Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

Yamaha NP 31 recenze

 

Přenosné 76ti klávesové stage piáno NP31 od firmy Yamaha je nejlevnějším zástupcem řady jejich digitálních klavírů. Je obdobný modelu Yamaha P70 (to má ale kladívkovou mechaniku) a přímým nástupcem modelu NP 30, který byl téměř totožný, jen lehce s pozměněným designem. Níže uvedené tedy defacto platí i pro Yamahu NP 30.

Na kytarách jsem ho v roce 2012 koupil za cca 6.900,- a existuje i model s 61 klávesami (Yamaha NP 11)

 

Vzhled

design této řady klavírů od Yamahy v nižší cennové kategorii bývá značně strohý a jednoduchý, s minimem ovládacích prvků.
Klavír obsahuje 76 kláves s lehce vyváženou klaviaturou a největší rozdíl oproti NP 30 je v ovládacích prvcích (posuvný ovladač hlasitosti byl nahrazen potenciometrem a přepínání zvuků je nyní pohodlnější, protože každý nástroj má své vlastní tlačítko). Trochu mi vadí "gumové" zapínací tlačítko, které je podle mě horší než to, co bylo na NP 30ce. Jinak jsou ale oba modely totožné, včetně zadní strany nástroje, která obsahuje opravdu jen to nejdůležitější -  sluchátkový výstup (6,3mm jack), pedálový konektor, a MIDI IN/OUT (DIN konektor). Ve spodku nástorje je šachta na baterie, a přístroj dle výrobce má výdrž až 6 hodin hraní na baterky :).

 

Zvuk

Zvukový generátor v nástroji je zcela totožný s tím co byl v modelu NP30 či ve starším P70 a proto i tento nástroj obsahuje 10 zvuků.

Kvalitní je stereo zvuk klavíru, líbí se mi i jeden ze zvuků elektrického piána (trochu připomíná slavné rhodes piano), vibrafon a spinet. Horší je to se smyčcema - ty jsou dle mého použitelné jen jako plochy někde v "pozadí" skladby a rovněž kostelní varhany zněj nepříliš reálně.

Zamrzí absence alespoň jednoho typu hammondek.

 

Celkový dojem

Klaviatura je sice odlehčená, ale docela příjemná na hraní - hraje se na ní o mnoho lépe než na běžné keyboardy v obdobné cenové kategorii (do cca 10tis). Reaguje rychle a klade větší odpor v basových klávesách než v těch vyšších (obdobně jako skutečný klavír).

Velmi výraznou výhodou je nízká váha nástroje (5,5kg), takže je přímo ideální na přenášení či manipulaci.

Použití na koncertech trochu ztěžuje pouze sluchátkový stereo výstup (nikoliv přímo linkový), takže je nutné mít kabel typu Y, který ze stereo výstupu nástroje bude mít dva mono vstupy do mixpultu.

Zvuk nástroje se dá přikrášlit čtyřmi druhy reverbu a kromě vrstvení zvuků lze klavír i bez potíží přelaďovat po půltonéch.

 

Zhodnocení

Rozhodně tohle není koncertní nástroj pro sólový klavír či klasickou muziku či všude tam, kde je pro preciznější hru vyžadována kladívková mechanika klaviatury (či její simulace). Každopádně na domácí cvičení či do kapely, kde potřebujete dobrý zvuk klavíru,  bych se nebál nástroj doporučit.