Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

Elektrická kytara SX SST 57 Vintage

Minirecenze elektrické kytary

Na občasný nahrávání doma potřebuju kytaru se singl snímačema a má stará Cort G200 je už tak maximálně použitelná jako rekvizita na zeď, tak jsem se díval po levných Stratocasterech, který by mi pro občasné nahrávání pro tenhle účel posloužily.  Původně jsem chtěl koupit nějakýho Squira (levná řada kytar od Fendera), ale přímo v obchodě, kde jsem je zkoušel (v Muzikeru), mi do ruky padla pro srovnání i laciná kopie od španělský firmy SX a ta mě nakonec i v přímém porovnání se squirem zaujala natolik, že jsem si nakonec vybral jí.

Jedná se o Vintage řadu s modelovým označením SX SST 57  (v provedení sunburst). Krk a hmatník je z javoru, tělo kytary je vyrobeno z olše a hlavní zajímavostí je, že hmatník  (světle žlutoorandžové barvy) je krásně vyhlazen do lesklého „glossy“ povrchu a ruka se tak na krku i po hmatníku hýbe s minimálním odporem.  Vybavení kytary odpovídá standardním „stratům“ -  3 singl snímače, pětipolohový přepínač, dvě tónové clony a jeden ovladač hlasitosti.  Konektor pro kabel není z boku kytary (jako u Cort G200) ale přímo zepředu po fenderovském způsobu.  Potěší i napodobenina fenderovské „hlavy“ krku.

Ladící kolíčky nejsou moc kvalitní a jdou dost ztěžka, nultý pražec rovněž nepřesvědčuje svou kvalitou, ale dostačuje (viz níže) . Jednozvratné tremolo bývá uskalím levných kytar, nicméně tady je provedeno kvalitně a daří se mi (po správném nastavení) udržet kytaru i při hraní s tremolem v „ladění“.

Zvuk. Zvuk snímačů mě opravdu příjemně překvapil a vyrovnal se i těm u squire modelů, což mě dostalo. Kytara má opravdu dobrej zvuk a v týto cenový relaci (cca 3000,-) zatím hrála nejlíp ze všech kytar, co jsem měl v ruce. Kromě zmíněné ladící mechaniky kytara nepůsobí levnym dojmem a krk se mi zdál pohodlnější než ten u squire modelů (které jsou cenově skoro 2x dražší).

Kytara je osazena z továrny devítkami strunami a je poměrně slušně seřízená. Pokud chcete při hraní používat tremolo, doporučuji si ale opravdu kvalitně naladit – důvod proč se některé kytary při použití tremola či bendingu strun často rozlaďují je totiž fakt, že struna má někde vůli a jejím natažením se vůle zmenší a struna se tak povolí. Dalším častým důvodem je tření strun v jejích styčnejch bodech (kobylka, ladící kolík, „téčko“, nultý pražec) a po vytažení struny (např při bendingu) se zpátky nevrátí do své původní polohy. Proto při natažení nových strun je třeba struny naladit, palcem všechny tyhle krizový místa „promačkat“, aby se případné vůle zmenšily a jakmile toto uděláte u všech strun, tak pak je postupně laďte tak, že každou strunu naladíte a pak tremolo pákou zkuste i výrazněji hýbat a znovu pak ladění opakujte do tý doby, než si struna sedne. Někdy je nutné např. méně kvalitní nultý pražec vyměnit (lepší nulťáky mají menší odpor vůči strunám) a pak problémy s rozlaďováním mizí. Z výše uvedenou SX kytarou se mi celkem daří ladění udržet v rozumné míře i při použití tremolo páky.

 

Tolik k popisu – kytaru mám zatím krátce, takže nemohu poreferovat o její trvanlivosti či odolnosti – působí na mne ale dobrým dojmem a časem sem dopíšu případně další postřehy.

Jelikož textový popis vám o kytaře mnoho neprozradí, podívejte se na tohle anglický video, kde je přímo srovnání s originál fenderem:

https://www.youtube.com/watch?v=qs2JeHkWmPw