Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

Jolana Proxima II

Jolana Proxima II, 6ti strunná kytara, vlastnil jsem jí cca 2003-2006

 

Tak tahle černá kráska  byla moje první "opravdová" elektrická kytara. Dřív jsem hrál na klasickou českou Futuramu (z roku 1960) a tenhle model z roku 1982 byl technicky i vzhledově o dost kvalitnější. Koupil jsem jej za 1500,- od našeho bývalého bubeníka a hrál na ní cca 2 roky než jsem si koupil kopii stratocastera od Cortu.

 

Vzhled:

Stejně jako na horní obrázku, měl jsem i já černou verzi této kytary - první, co Vás zaujme, je ono zkosení v levé dolní části kytary - díky tomu furt padala na zem, protože se nedala dobře opřít (kytarový stojan jsem ještě neměl). Dalši věcí, která nebyla moc praktická, byla volná kobylka (a v mém případě ještě neoriginální), což způsobovalo časté rozlaďování kytary a ve vyšch polohách neladila skoro vůbec. No hrál jsem tehdá max. doprovodnou kytaru, takže to tak nevadilo :). Celkově byla kytara docela robustní a pevná, takže ani občasný pád ji nevyvedl z míry.

 

Zvuk:

Zvukově byla kytara docela dobrá, měla dva humbucker snímače a tuším že jen dva "knoflíky" na ovládání jejich hlasitostí. Díky tomu, že tělo bylo z masivu zvládala dobře i silný zkreslení, takže se dala použít i do tvrdších stylů. 

 

Zkušenosti:
Měl jsem jí hlavně na doma, složil jsem na ní dost písniček, nemá sice žádnej extra zvuk, ale zas nebrumí/nešumí, měla příjemnej dohmat. Na koncertě jsem jí měl cca 3x, posloužila dobře, dneska je však na trhu dost lepších kytar. Tuhle Jolanu bych doporučil buďto sběratelům Jolan - je to určitě jedna z lepších od této firmy  - a nebo bych ji doporučil začátečníkům. No ale v osmdesátejch letech to musela bejt v ČSSR bomba :).

 

 

A tady na ní hraju na jednom z našich koncertů U Rafa, circa 2003