Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

Recenze Crate Taxi TX15

Mám před sebou malé přenosné 15ti wattové kombíčko Crate Taxi TX 15, které je určeno nejspíše pro písničkáře a pro "pouliční" hraní, hlavně kvůli nabíjecí baterii, díky které vydrží hrát až 8 hodin v kuse bez nutnosti externího napájení.

Před koupí samotnou jsem si řikal, co je to vlastně za hybrid - na klasický kytaroý kombo je to nic moc, oproti opravdovejm PA to nemá zas tak čistej zvuk, akustika přes to nezní taky úplně dokonale... největší výhodou je právě ale ta zmíněná vestavěná baterie a cena (cca 2800,- v červenci 2012).

Nakonec jsem si ho koupil, hlavně tedy ze zvědavosti, abych zjistil, co je to zač.  Na svou velikost a výkon je kombo docela těžký (cca 8kilo) a tipuju, že za to z velké části může právě ta vestavěná baterka - každopádně i tak je kombo  v pohodě přenosný (má samozřejmě ucho na chycení)  a s kytarou na zádech není problém kombo přepravovat bez auta.

Po koupi mě  zarazilo, že v dodávce chyběl napájecí kabel (byla u něj jen část s adaptérem a musel jsem dokoupit onen klasickej "počítačovej" napájecí kabel). Po zapnutí do elektriky se začalo kombo nabíjet a pokud je třeba, můžete ho používat i při zapojení do elektriky (při hraní se ale kombo nenabíjí, jen pokud je vypnuté).

 

Vzhled

Kombo má podobu klasického menšího odposlechu s osmi-palcovým reproduktorem a dvěma malými tweetery.. Výhodou je několik možností postavení komba  - buďto jako na horním obrázku jako odposlech (repro míří šikmo vzhůru)  a nebo na výšku jako malá bedna, kdy repro míří vodorovně dopředu.  Kombo je docela robustní a vypadá, že by mohlo mít výdrž.


Ovládací prvky

Taxt TX15 obsahuje dva nezávislé vstupy - první hybridní XLR/JACK konektor a druhý JACK. První se hodí spíše pro mikrofony (XLR konektor zde má citlivější vstup), druhý pro nástroj.  U každého ze vstupů je možné upravovat pouze hlasitost a není zde master volume. Ekvalizer, který kombo obsahuje, je pak pro oba vstupy společný (čtyři pásma od 70hz do 10kHz). Dále je zde cinch vstup (L a P) pro připojení externího přehrávače (MP3, CD...) a sluchátkový výstup (JACK 6.3mm)

Na tomto panelu jsou i ledkové indikátory stavu baterie, ale pochybuju, že si toho při hraní všimnete, protože nejspíše na panel neuvidíte - škoda tedy, že ledky nejsou i někde vepředu na kombu, abyste při hraní věděli, že baterie je skoro vybitá....

 

Zvuk

První věc - kombo docela dost šumí - neni to sice nijak zvlášť hrozný a při hraní přes kombo to znát není, ale při tichém hraní nebo "pauze" mezi písničkama si toho všimnete.  Trochu se to dá ošetřit stažením EQ na 10kHz,...

Co se týká zvuku samotného, tak TX15ka má větší frekvenční rozsah než klasická kytarová komba a mikrofony nezní přes tohle kombíčko vyloženě zle, ale nedá se to srovnat s dražšími PA systémy. 

Vzhledem k velikosti reproduktoru kombo ani příliš nebasuje, takže na baskytaru vhodný moc není, u kytar se ale dá pomocí EQ nastavit docela ucházející zvuk (čistej -  kombo nemá zkreslený kanál)

Hlasitost je docela dobrá - hráli jsme přes něj jednu akustickou "akci" v kavárně cca 100m2 (2x zpěv a 2x kytara) a kombo jsme měli tak na třetině výkonu a hlasitost byla dostatečná. Otázkou je, jestli při velké hlasitosti kombo nezačne zkreslovat, bojím se že jo, ale jak jsem psal, zatím se snad nikdy "přes půlku" hlasitosti u jednotlivých vstupů nešel.  Myslím ale, že i s nepříliš hlasitým bubeníkem by šlo kombo pro zesílení zpěvů nebo kytar použít.

 

Hodnocení

Poprvý jsem tohle kombo v akci viděl letos v Paříži, kde tam na jednom z bulvárů hrála tříčlenná kapela (bubeník, basa a kytara) a hráli nějaký poprockový kytarovky a kytarista právě zpíval a hrál přes tohle kombíčko a i na té ulici se zvukově "neztratilo" a bylo slyšet (pokud jsme stáli ve směru před reproduktorem). Myslím, že tohle je právě jedna z velkých výhod a možností praktického využítí Crate TX 15  - mobilní ozvučovací kombo pro menší uskupení či písničkáře i pro hraní venku či v místech, kde není možnost napájení elektrikou.

Zvukově je to průměr za docela dobrou cenu, ale člověk od něj nesmí čekat zázraky.

Výhody:

- mobilita
- hlasitost
- nabíjecí baterie s 8mi hodinovou výdrží
- cena

Nevýhody:

 - šum
-  jen průměrný zvuk