Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

Recenze Laney Cub 12r


Recenze lampového komba Laney Cub 12r

 

Před časem jsem tu uváděl své dojmy z 10ti wattového Laney Cub 10 a byl jsem z něj docela nadšený. Po cca roce používání na koncertech jsem zatoužil po 15ti wattové verzi, která bude o něco hlasitější a přitom stále dobře přenosná - pořídil jsem si tedy většího brášku Laney Cub 12 s přídavkem "r" v názvu - což značí reverb.

 

Parametry:

Výkon: 15W
Lampy: 2x EL84 (koncové), 3xECC83 (předzesilovač)
Repro : 12ti palcový Celestion rocket 50
Váha: 11kg
Cena: cca 6500,-

 

Vzhled

Design komb série Laney Cub je u všech tří modelů téměř stejný a je na můj vkus pěkně "retro", což mám rád (byť to ale nemusí sednout každému).

Narozdíl od Laney Cub 8 a 10 obsahuje 12ka výklopy rám u nožiček komba, který umožňuje jeho pohodlné naklonění, což je užitečné zejména pro odposlech při hraní. Velmi kladně oceňuju i příjemné pogumované držadlo, které usnadňuje přenášení kombíčka a padne dobře do ruky

Co se týká ovládacích prvků, model CUB 12 obsahuje třípásmový ekvalizer, tónovou clonu, nezávislé ovladače  gainu a volume a varianta "r" obsahuje rovněž digitální reverb.  Zajímavostí a užtečnou funkcí je 0,75w vstup, který usnadňuje použití komba při domácím hraní.

Na zadní straně komba naleznete efektovou smyčku (to docela chybělo na menších modelech) , výstup na externí repro box a vstup na footswitch (ten ale zapíná jen reverb, takže téměř nevyužitelný)

 

Zvuk

Narozdíl od 10W verze, která obsahovala 2 koncové lampy typu 6V6, se na výsledném zvuku Cub 12 výrazně projevují lampy EL84, které zvuk komba posouvají spíše k průraznějšímu a ostřejčímu "british" zvuku. Při nízkém gainu (do cca 3ky)  je zvuk čistý a jasný, při zvyšujícím se gainu lze postupně získat bluesovej "nakřáplej" tón až po docela silné zkreslení na hardrock.

Co se týká hlasitosti, není tohle kombo tolik hlasité jako některé jiné 15W aparáty (např. VOX AC15) avšak pokud vyloženě nepasete po ultračistém tónu bez zkreslení, lze použít tohle kombo bez potíží na koncertě (samozřejmě přizvučené mikrofonem do PA)

Na zvuk má kromě lamp velký vliv i použitý reproduktor, zatim jsem ale nelaboroval s výměnou lamp a repra, ale dle diskuzí na internetu lze takto i docela výrazně zvuk komba upravit.

 

Další vlastnosti

Reverb je, jak jsem zmínil, digitální - není to žádnej zázrak, ale na hraní je v rozumném množství použitelnej. Docela užitečná je efektová smyčka, např na dozvukové či modulační efekty - naopak stěží využitelná pro kompressor a jiné efekty upravující dynamiku signálu.

 

Hodnocení

+ Na svou cenu docela kvalitní lampový zvuk -  poměr kvalita/výkon/cena je myslím v oblasti lampových komb téměř bezkonkurenční.
+ snadná přenositelnost
+ efektová smyčka a EQ
- malý headroom u čistého zvuku
- footswitch pouze na reverb (kombo je jednokanálové)