Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

MIDI a jeho využití

Pokud se více zajímáte o recording či hrajete na klávesové nástroje, určitě jste již zaslechli něco o MIDI - jedná se o komunikační rozhraní,které slouží k sériové komunikaci mezi nástroji, počítači, sekvencery a dalšími přístroji. MIDI (Musical Instrument Digital interface) byla jako norma zavedena v roce 1983 a většina profesionálních i poloprofesionálních klávesových nástrojů je v současné době podporuje.

V "domácích" podmínkách se MIDI nejvíce využívá k propojení klávesových nástrojů a zvukového modulu či s PC a proto se zde zaměřím hlavně na tuto část využití.
Jako MIDI konektor se standardně využívá pěti-pólový konektor typu DIN a většina kláves obsahuje minimálně tyto konektory: MIDI IN (midi vstup), MIDI OUT (midi výstup) a občas i MIDI THROUGH ("průchozí"pro připojení dalších MIDI zařízení) .

A co vlastně MIDI signál je? Nejedná se o audio signál, ale jen o příkazy - např : "v čase XX:XX zapni tón A s intenzitou X a vypni jej v čase XX:XX+2" - v případě kláves tedy přes MIDI putuje defacto "notový zápis" hrané skladby. Není zde tedy definován zvuk piána a je tedy jedno, jestli MIDI nahrajete na drahém digitálním klavíru nebo na levných CASIO klávesách. Výsledný zvuk totiž tvoříte a tónům přiřazujete až v cílovém zařízení (zvukový modul nebo počítač). Zde je tedy velká výhoda MIDI - záznam je objemově velmi malý, lze jej po nahrání bez potíží upravovat  a lze rovněž libovolně měnit zvuk nahrané stopy.

 

Počítače a MIDI rozhraní

Kupodivu lepší MIDI podpora u PC byla v 90. letech, kdy byl snad u všech zvukových karet konektor typu "GAME" (na připojení joysticku), který umožňoval připojení MIDI zařízení.

V dnešní době se již game porty na PC téměr nevyskytují a většina periferiíí se připojuje do USB a nejinak je tomu u MIDI rozhraní. Na internetu se tedy dají koupit USB MIDI rozhraní od cca 850,- (viz třeba toto na kytarách ) . Osobně jsem vlastnil USB převodník M-AUDIO MIDI UNO a zažil jsem s ním spoustu trampot (Počítač občas USB převodník nerozpoznal, občas vypadávaly "noty" apod.), takže doporučuji předem vyzkoušet, zda si Váš usb MIDI převodník bude rozumět s Vašimi klávesami.

Některé klávesy (např keyboardy od Casia) nabízí přímo MIDI rozhraní již v podobě USB konektoru a pak stačí koupit si jen propojovací USB kabel a nepotřebujete žádné další  MIDI rozhraní.

 Využítí MIDI

Jak už zde bylo zmíněno, MIDI recording se hodně využívá tam, kde potřebujeme s klávesovou stopou dále kreativně pracovat a experimentovat. Pokud se tedy např. rozhoduju jaký zvuk kláves chci na nahrávce mít a nejsem si jistý, nahraju klávesový part radši do MIDI a pak mohu zvuk kláves libovolně v nahrávacíém programu změnit či upravit.  Pokud se tedy rozhodnu, že místo zvuku akustického piána budu chtít mít nakonec na nahrávce fender piano, změním to jen kliknutím myši a nemusím celý part nahrávat znovu.

Další výhody:

- snadná transpozice nahrané stopy
- snadné opravy rytmických chyb i "přehmatů"
- snadná změna tempa
- dá se jednoduše kopírovat část nahraného partu (copy/paste)
- malý objem dat

Standardní soubor pro ukládání MIDI dat má příponu .MID a hlavně v 90. letech, před objevem MP3ky to byl jeden z nejrozšířenějších způsobů ozvučení počítače, her a programů. V MID souboru může být nahraná celá skladba s více stopami - tedy např. bicí, basa, klávesy, dechy...  a proto se MID soubory často používají na half playback a někteří "svatební" klávesáci mají v klávesách nahrány stovky těchto MID souborů a používají je jako doprovodné zvuky pro své "umění" :). MIDi soubory lze nalézt na spoustě míst na internetu a existuje i řada editorů na jejich tvorbů, kdysi jsem na to využíval Cakewalk 3.0 (ještě pro windows 3.1 :)).

Nesmíme rovněž zapomenout na další využítí MIDI a to jsou např:  synchronizace nástrojů/sekvencerů/bicích automatů či ovládání osvětlovacích jednotek.

 

A co budu potřebovat k tomu, abych mohl nahrávat MIDI stopy?

Tak pokud nemáte žádné klávesy/midi bicí či MIDI snímač na kytaru, tak vždy je tu možnost ruční tvorby MIDI záznamu - buďto v nějakém sekvenceru nebo v MIDI editoru - většinou je ale třeba znát noty a jedná se o docela zdlouhavý proces.

Většina "domácích" hudebníků na toto používá tzv masterkeyboard (nebo MIDI keyboard). Jsou to defacto klávesy, které neobsahují žádný zvukový generátor a pouze převádějí data na MIDI signál pro další využítí ve zvukových modulech či počítači. Masterkeyboardy jsou většinou o dost levnější než jiné klávesové nástroje a do pěti tisíc už se dá pořidít i kvalitní masterkeyboard.  Kromě vlastní klaviatury obsahují většinou  i  další ovládací prvky (např modulační kolečko a jiné..). Např můj bývalý masterkeyboard CME UF8 obsahoval i drawbar ovladače pro simulace hammond varhanů....

Pokud jste bubeník a chcete využívat midi, máte štěstí, že v dnešní době se dělají i celé MIDI bicí soupravy.

Kromě vlastního zdroje MIDI dat (tedy kláves, bicích atd) budete ale též potřebovat zdroj zvuku - tzv. zvukové banky.  Používají se na to buďto hardwarové zvukové moduly (ty se využívají hlavně při koncertech) a  nebo softwarové VST nástroje (např pro program Cubase SX).  VST nástroje existují sice i zdarma, ale většina kvalitních VST nástrojů se musí draze kupovat -  avšak díky nim máte defacto neomezené zvukové možnosti. Každý měsíc vychází spousty nových VST nástrojů - např profesionálně nasamplované koncertní klavíry ze slavných koncertních sálů,  kompletní bicí sady (např retro bicí sady ze studia Abbey Road!), smyčcové nástroje, varhany, syntetizátory, simulace dnes již hůře dostupných klávesových nástrojů (mellotron, varhany VOX či fender rhoades piano) a tisíce dalších.... některé z nich zabírají i několik desítek gigabajtů a k jejich provozu a využití potřebujete již velmi výkonný počítač.

 

Často používané midi VST nástroje:

Native Instruments B4 II - perfektní simulace elektromechanických varhan - zejména hammondek a jim podobných
Native Instruments FM8 - syntetizátor se spousty zajímavých synth zvuků
Native Instruments Akustik Piano - klavír
Native Instruments Kontakt - hostitelský program pro virtuální nástroje (Abbey Road Drums, Vienna grand aj.)
Edirol Orchestral - relativně objemově malý ale dobře znějící orchestrální nástroje (smyčce, žestě...)
Steinberg HALION SE - sampler a hostitel pro sady nástrojů
Edirol Superquartet - bicí, baskytary, piána, kytary
Addictive Drums - několik nasamplovaných bicích sad
Groove Agent - též zajímavý bicí automat

 

 

Pomohl-li Vám obsah webu či uvedeného PDF a chcete-li přispět  na jeho tvorbu, využijte toto tlačítko: