Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

Nahrávání v 64bit Windows a Cubase 6

Tohle je spíš pár zkušeností či doporučení...

Přišel čas trochu upgradovat domácí počítač  a ze starého dvoujádrového Athlonu jsem přešel na 6ti-jádro AMD FX-6200 (jo jsem AMDčkař a Intel sem nikdy v PC neměl :)). Spolu s novým PC je u mě vždy i nová instalace OS a rozhodl jsem se konečně opustit 32bitové Windows a využít výhod 64bitového operačního systému. 

Domácí nahrávání provádím přes zvukovku M-AUDIO FASTTRACK mk2 a mám zakoupen Cubase 6 Elements, který je na dodaném DVD již ve 32bitové i 64bitové verzi.

Velkou výhodou 64bitových systémů je možnost využití i více než 4GB RAM, což se velmi hodí u náročnějších projektů a u velkých knihoven samplů či VST nástrojů. Procesor navíc při 64bitech pracuje daleko lépe s velkými datovými objemy a proto je 64bitový systém výhodný pro náročnější aplikace (např. videostřižna Adobe Premiere Pro je již od verze CS5 již jen 64bitová...) neboť dokáží výkon procesoru využít více efektivně.

Pokud se rozhodnete použít systém Windows (bohužel s MAC OS zkušenost nemám), doporučoval bych dnes vybrat Windows 7 (sice existuje i 64bitová verze Windows XP, ale není příliš rozšířená a stejně tak ani podpora pro ní)

Co se týká konfigurace počítače pro nahrávání ve 64bitovém prostředí, viděl bych to na 8GB RAM (či více), nějaký výkonný procesor (AMD FX-x200 či intel Core I5 či I7...), grafickou kartu, která umí CUDA či obdobnou technologii (rychlejší paralelní výpočty na čipu grafické karty -  kterou již některé pluginy podporují a v budoucnu se podpora bude ještě myslím rozšiřovat) a samozřejmě  zvukovou kartu, která již má ovladače pro 64bitový systém - má M-AUDIO tyto ovladače má a s instalací ve Win7 x64  tak žádný problém nebyl.  Disk na systém a Cubase by v ideálním případě mohl být SSD (ten je o dost rychlejší než standardní SATA disky), ale i rychlejší SATA3 disk se 7200 otáčkami/s odvede svou práci dobře.

Instalace Cubase 6 x64 proběhla též bez potíží, stejně jako její aktualizace z webu na verzi 6.0.7. Pak bylo nutné provést reaktivaci license (to lze provést po přihlášení na jejich web a vygenerování nového registračního čísla)  a Cubase pak již frčel. Už první start byl výrazně rychlejší, než jsem byl ze starého PC zvyklý a je to samozřejmě pochopitelné.

Pokud by Vás zajímalo, jaký je rozdíl ve výkonu 32bitového a 64bitového Cubase na stejném PC, jeden uživatel na fóru Steinberg.net provedl několik testů:

https://www.steinberg.net/forum/viewtopic.php?p=37251

Došel k závěru, že 64bitová verze je na stejném PC o 89% rychlejší než 32bitová. To je docela hezké číslo.

 

Jak je to s kompatibilitou 32bitových VST pluginů?

Aby se potencionál 64bitů využil maximálně, měli byste v Cubase x64 využítvat  64bitové pluginy - ty základní "cubasovské"p luginy jsou samozřejmě plně 64bit, ale potíže jsou se staršími pluginy od jiných výrobců. Dle mých testů většina z nich bez potíží funguje i v 64bitové verzi (přes integrovaný 32-64bit bridge) a pokud by náhodou některý plugin nefungoval, je zde ještě jBridge, který je možné zakoupit na internetu a který minimalizuje potíže se starými pluginy.

Každopádně pokud máte zakoupeny nějaké VST pluginy či nástroje, doporučoval bych se  nejprve přesvědčit, zda už není na webu výrobce k dispozici 64bitová aktualizace -  tím využijete maximální výkon systému a ušetříte si i případné potíže s kompatibilitou.  Velcí výrobci (Native Instruments aj) už nabízí nové verze svých produktů také v 64bitové verzi.