Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

recenze M-AUDIO Fastrack MkII USB

Dojmy z používání USB audio rozhraní M-AUDIO Fastrack MKII

Již nějakou dobu používám na domácí nahrávání toto jednoduché USB audiorozhraní (zvukovou kartu)  od firmy M-AUDIO. Model MkII je nástupce prvních M-AUDIO Fastracků a nabízí v cenové relaci kolem 2000,- (kupoval jsem ho na kytary.cz) základní vybavení pro domácí nahrávání - či-li home recording.

Hlavním účelem těchto audiorozhraní a zvukových karet je co nejkvalitenější převod analogového signálu na digitální. Standardní on-board zvukové karty v počítačích mají nekvalitní převodníky, docela dost šumí a jsou vhodné spíše k běžnému ozvučení PC a her, nehodí se však na vážnější práci se zvukem a nahráváním.  V dnešní době se u těchto karet nejčastěji setkáte s USB  nebo Firewire rozhraním - zde zmíněná karta používá konkrétně USB připojení k PC.

 

1. Vlastnosti

1x XLR mikrofonní vstup (se zapínatelným fantomovým napájením) s nastavitelnou úrovní signálu
1x nástrojový vstup (impedančně přizpůsobený pro možnost přímého připojení el. kytary či baskytary) s nastavitelnou úrovní signálu
2x RCA (cinch) výstup pro L a P kanál pro připojení monitorů či reproduktorů
1x sluchátkový výstup (stereo jack 6.3 mm)
Tlačítkem zapínatelné přímé monitorování nahrávaného signálu
Indikace signálu a přebuzení pomocí kontrolních diod

Záznam ve formátu: 48/44.8kHz / 24bit
Je dodávan program Pro Tools M-Powered Essential (defacto ořezaná verze ProTools) a ASIO ovladač pro Windows
Součástí balení je i USB kabel a manuál
 

Jak je patrné z popisu, zvuková karta je dvoukanálová - k mikrofonnímu vstupu můžete připojit všechny druhy běžných  mikrofonů (dynamické, kondenzátorové a páskové) - u kondenzátorových musíte aktivovat fantomové napájení.  Nástrojový vstup je ideální pro přímé nahrávání signálu z akustické či elektrické kytary a baskytary a není třeba nástroje připojovat přes DI-BOX. U obou vstupů je možnost nastavovat vstupní sílu signálu pomocí horních otočných ovladačů. Třetí ovladač slouží pro hlasitosti výstupu z karty.

 

2. Instalace

Kartu stačí rozbalit, připojit k ní reproduktory či sluchátka, zapojit ji do PC a pokud máte novější Windows 7, je karta ihned funkční a přehrává zvuky. Nyní doporučuji z dodaného CD nainstalovat ASIO ovladač a případně nahrávací program Pro Tools.Pokud chcete kartu využít v jiném programu (např. Cubase), je nutné v nastavení nahrávacího program zvolit správný ASIO ovladač (M-AUDIO Asio driver).

Nyní již stačí připojit mikrofon nebo kytaru a můžete hrát.

 

3. praktické použití

Po prvním zapnutí Cubase na mém průměrně výkonném netboku (Asus 1015PN) a kontrole ovladačů jsem zjistil, že latence je nastavena na velmi přijatelných 8,5ms. Zkusil jsem tedy připojit kytaru a otestoval jsem nějaké VST efekty a simulace kytarových aparátů a zvuková karta hrála bez potíží a lupanců  i při takto nízké latenci (dříve sem s onboard kartou na NB dosahoval min. cca 20ms) . Karta je tak docela dobře použitelná pro kytaristy používající Amplitube či Guitar Rig. Konkrétní latence (zpoždění) je však závislé i na výkonu a vybavení PC, takže někde může být horší , na výkonných strojích naopak kratší.  Také velmi závisí, jak moc náročný a velký projekt zpracováváte - pokud bude mít skladba 20 stop a na každé bude x efektů, bude latence i na výkonných počítačích spíše větší.

Zvuková kvalita nahrávek je myslím hodně dobrá, jen pozor - nepřežeňte to s gainem (zesílením) u mikrofonního vstupu, protože pak více šumí.

 

4. Zhodnocení

Jedná se o slušnou kartu, která může být docela dobrým nástrojem pro základní home recording či pro seznámení se s problematikou nahrávání obecně. Pokročilejším uživatelům by mohlo chybět MIDI rozhraní či více vstupů (např pro stereo line-in nahrávání) avšak tyto vlastnosti nemají ani karty jiných vůrobců v téže cenové relaci.