Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

CASIO CT-310

CASIOTONE CT-310, rok výroby 1983, 48 kláves, 16 zvuků, vlastním je 198x-dodnes

 

Tak tohle je opravdová prehistorie! Táta koupil tyhle klávesy někdy v 80. letech na služební cestě a dodnes je máme na chatě pro občasný muzicírování.

Na svou dobu to musely být docela kvalitní klávesy -  nabízí 16 zvuků -  osobně se mi tam hodně líbily elektrické  varhany a piána (které zněly trochu podobně jak fender piano). Pak jsou tam různé syňťácké zvuky, který v tý době byly prostě v kurzu -  úroveň zvuků však z dnešního pohledu spíš připomíná levnou FM syntézu. Z dalších vlastností nabízí piánko automatické doprovody včetně appeggiátoru a už tehdá začali do kláves budovat systém "casio chords" - pro jedoduché hraní akordů. Dále keyboard nabízí 16 druhů rytmických doporovodů, jejich zvuková kvalita je ale z dnešního pohledu bídná. Jo a specialitkou jsou dokonce dva efekty - reverb a vibrato!

Co se týká vstupů a výstupu, piánko obsahuje LINE OUT mono výstup (6,3mm jack), má vstupy na dva pedály - volume a sustain a obsahuje "ladící" potenciometr na přelazení piána + - 1 půl tón.

Klaviatura samozřejmě není dynamická a má rozsah cca 4 oktávy, což ji spíše určuje k hraní vyhrávek a sól. (to dále umocňuje cca 6ti hlasá polyfonie zvuků).

Co se týká problému, tak to naše piánko má už asi trochu nalomenej napájecí konektor, takže v některé jeho poloze se vypne napájení. To se ale bude dát jednoduše opravit.

Celkově vzato: jedná se z dnešního pohledu již o "vintage" nástroj a z tohoto hlediska je třeba k němu i tak přistupovat - myslím, že určitě by se pro nástroj našlo uplatnění i v dnešní době, některé ze zvuků jsou vcelku originální.

 

Recenze na harmony-central