Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

ibanez artcore as73

6ti-strunná pololubová elektrická kytara, vlastním ji 2008-nyní

 

Tak začnu mojí současnou kytarou. Tento model pololubové kytary je součástí větší rodiny série Ibanez Artcore, kterou firma Ibanez začala v roce 2002 nabízet a která je ve světě rozšířená a velmi populární. Co jsem tak četl recenze v zahraničí, výrazně převažují pochvalné kritiky. Cenově se tato kytara na našem trhu pohybuje v rozmezí 9 - 10 tisíc, já jí koupil "z druhý ruky" za cenu nižší.

Design:
Jak můžete vidět na obrázku, tvarově je kytara podobná jiným běžným pololubovým kytarám (např. těm od Ephihonu) a Ibanez ji vyrábí v několika barevných variantách, já vlastním variantu sunburst (viz horní obrázek).  Kytara má příjemnej tvar, je dobře vyvážená, takže se pohodlně drží na krku a "nepřevažuje se" na jednu či druhou stranu.  Krk je údajne z mahagonu, jeho šířka se mi zdá o něco užší, že jsem byl zvyklej na Stratocasteru.  Důležité je, že, pokud je kytara dobře seřízená, tak ladí (i ve vyšších polohách) a hlavně perfektně drží ladění i při živější hře. Dohmat je rovněž dobrej a neměl jsem problémy s vyhrávkami ani ve vyšších polohách.

Zvuk
Zvuk tvoří dvojice humbucker-snímačů a pokud máte na kytaře kvalitní struny (já osobně používám 11ky různých výrobců), je zvuk nádherně kulatej (při přepnutí přepínače "nahoru" směrem ke strunám), při prostrředním nastavení mi zvuk hodně připomíná akustickou kytaru no a při dolní poloze je zvuk správně břinkavej a ostrej. Zvukově se kytara dle mého názoru hodí nejvíc na blues, jazz a hlavně rock´n´roll a oldies (což nejvíce  hraju). V našem 60s revivalu máme dokonce tyhle kytary dvě a při hře na snímač u kobylky (a s lampovým aparátem) zní kytary opravdu jak z 60. let - lehce nakřáplej zvuk, ale přitom výraznej a přehlednej.   Jedinej styl, kam bych asi tuhle kytaru nedoporučil by byl metal či nějakej jinej nářez, při silným zkreslení a hlasitosti má kytara tendenci totiž více vazbit.

Jinak zvuk na kytaře je možné ovládat čtveřicí potenciometrů - ovládá se jimi  hlasitost a clona pro každý z obou snímačů

 

Odolnost:

Zatim ji aktivně používám "jen" cca rok a půl, odehrál jsem na ní odhadem 30 koncertů, párkrát jí měl v hospodě, občas mi spadla na zem (holt blbě opřená o zeď :)) a zatim je vše v pohodě. Docela důležitý je, že mechanika navýjení strun (kolíky a spol) jsou ze železa, což bývá občas slabina levnějších kytar.

 

Závěr:

Je to zatim první kytara, kterou vlastním  a se kterou jsem bez výhrad spokojenej - jak co se týká zvuku, tak samotného zpracování a vzhledu kytary.  Jako vždy, finální rozhodnutí zda koupit/nekoupit je  hlavně otázkou peněz - pokud hledáte kvalitní kytaru do 10 000,- se zvukem, který je lepší spíše do "retro" muziky, je toto rozhodně správná volba. Pokud máte rozpočet vyšší, možná bych zkusil Epiphone Sheraton či Casino, což jsou vzhledově obdobné kytary, ale s kvalitnějšími snímači a  zpracováním

recenze na harmony-central.

 

Jinak pokud ji chcete vidět "v akci", tak tady je ukázka z jedno z našich vystoupení :)