pár osobních zkušeností ...
Webmaster
E-mail: lkadlec@email.cz
Menší recenze dvou kopíí rickenbackeru 330 - korejská Tokai Silverstar a čínská Dimavery RB-810
Firma Rickenbacker patří už po několik desetiletí mezi nejrenomovanější výrobce nástrojů na světě a její kytary a baskytary jsou stále vyhledávány pro svůj specifický zvuk i vzhled. Největší slávu, zažil Rickenbacker bezesporu v 60. letech 20. století, kdy jeho kytary proslavili kapely The Beatles, The Byrds, The Who a další. V 70.letech a 80. letech hráli na Rickenbackery The Jam, REM, The Smiths a v současné době jsou tyto nástroje populární u indie kapel a samozřejmě u Beatles revivalů.
Jelikož firma Rickenbacker nikdy nebyla mamutí továrnou a výroba je stále i dnes spíše ruční, není s podivem, že cena originálních nástrojů je docela vysoká (cca 40 - 80 tis kč). Narozdíl od velkých firem typu Fender, nenabízí Rickenbacker, žádnou "levnou" řadu svých kytar a proto se často chudší muzikanti snaží sehnat alespoň kopii - po nich ale právnici firmy Rickenbacker docela "jdou" a proto v běžných obchodech v Evropě a USA pravděpodobně na kopii nenarazíte.
Kopie kytar a baskytar Rickenbackerů jsou různé kvality a pochází zejména z asijských zemí. Mně se shodou okolností v jednom týdnu sešly doma kopie dvě a tak mohu vzájemně porovnávat.
Dimavery RB - 810 - to je jedna z mála kopií Ricka, kterou lze u nás v eshopech občas koupit (stojí cca 5 a půl.... mně přišla 11 měsíců po objednání - čekácí lhůta byla tedy stejně dlouhá jak u originálních rickenbackerů :)) . Objednal jsem si černobílou variantu "jetglo"
![]() |
|
Vzhledově se jedná o docela zdařilou napodobeninu Ricku 330 - detailní pohled samozřejmě odhalí rozdílnosti - zejména tvary potenciometrů, chybí samozřejmě Rickenbackerové logo a "R" emblém v držáku strun. Snímače jsou též jiné, tipuju je na nějaké humbuckery (viz zvuk níže). Kytara ladí bez potíží. Kryt na kobylce (který je též u originálu) mi příjde nepraktický a hodně stěžuje tlumení strun prsty, takže asi ten kryt časem odmontuju... Přepínač snímačů je klasicky třípolohový - kobylkový snímač, mix obou snímačů, snímač u krku a kromě 4 ovladačů hlasitosti a clony snímačů obsahuje i pátý "master volume" ovladač, který je docela praktický. Ladicí mechanika a ladící kolíky jsou menší než je u kytar obvyklé.
Zvuk kytary je oproti rickenbackerů o dost méně ostrej a vejškovej, na krkovým snímači je docela hezky kulatej. Zvukově tedy kytara originálu příliš podobná není. Ke kytaře byl dodáván i jednoduchý plátěný futrál. Krk mi subjektivně příjde méně pohodlný než na níže uvedeném Tokai kytaře, ale to je možná je o zvyku.
Tokai Silver Star
Tuto kytaru jsem koupil od našeho bejvalýho zpěváka a je v provedení "fireglo" - ohnivě červená :). Byla vyrobena odhadem někdy v 90. letech a netuším, zda se dá někde dnes sehnat či koupit.
vzhledově se dost podobá výše uvedené dimavery jen s několika rozdíly - chybí pátý ovladač hlasitosti všech snímačů, ladící mechanika je už "normální" a hlavně jsou zcela jiné snímače - vzhledově jsou podobné orig. toaster snímačům a kytara je zvuku Rickenbackera daleko více podobná a subjektivně se mi její zvuk líbí víc než u Dimavery.
Pro srovnání jsou zde následující zvukové ukázky (nahrané do PC přes předzesilovač Behringher MIC200):
Dimavery RB - 810 - čistý zvuk kytary bez efektů
Dimavery RB - 810 - to samé prohnáno přes Guitar rig a simulaci VOX AC 30
Tokai Silver Star - čistý zvuk kytary bez efektů
Tokai Silver Star - to samé prohnáno přes Guitar rig a simulaci VOX AC 30
No co dodat závěrem - normální člověk by si asi tyhle kytary nekupoval, každopádně pokud chcete hrát v Beatles revivalu nebo se Vám prostě vzhled Ricka líbí, mohl bych obě kytary s klidným srdcem doporučit, než si našetříte na originál :)
Pomohl-li Vám obsah webu či uvedeného PDF a chcete-li přispět na jeho tvorbu, využijte toto tlačítko:
Luke Kadlec © 2011