Vyhledávání


Kontakt

Webmaster

E-mail: lkadlec@email.cz

Nahrávání kytary do PC

Doporučuji stáhnout a přečíst aktuální verzi, která je součástí tohoto PDF souboru (zdarma)

 

Kytara je nyní u nás mezi hudebníky bezesporu nejčastěji používaným nástrojem - důvodů je více - kytara je snadno přenosný nástroj, pokud hrajete na akustickou kytaru, nepotřebujete elektřinu a naučit se pár základních akrodů a rytmů je daleko jednodušší než třeba na piánu.

 

Proto se i nejčastěji setkávám s dotazy od kytaristů, jak si mohou jednoduše nahrát kytaru do počítače. Možností je samozřejmě více a já se zde pokusim nějaké z nich zmínit. Rozhodně jako první krok doporučuji mít na kytaře nataženy novější struny, starší struny ztrácejí totiž časem svůj "zvuk". Před samotným nahráváním rovněž nepodceňte ladění nástroje.

Teď ke způsobům nahrávání kytary:

 

Méně vhodné metody:

1) nahrát kytaru do nějakého externího zařízení přes mikrofon a následně zkopírovat do počítače  -  nahrávání na mobil, mp3ku, na kameru, kazeťák apod... výsledný zvuk nebude bohužel příliš kvalitní - některé zařízení jsou spíše vhodná k nahrávání hlasových poznámek či vzkazů (např. mobily) a nejsou vhodné pro nahrávání muziky a nástrojů a jejich mikrofony tomu odpovídají. Tuhle metodu bych mohl doporučit max. k okamžitému zaznamenání  nápadu nebo riffu, ale k vážnějšímu nahrávání bych ji rozhodně nedoporučoval.

2) Nahrávat kytaru přes redukci přímo do mikrofonního vstupu počítače - je to velice levná metoda, avšak rovněž né tolik kvalitní - kytarový výstup má totiž jiné elektrické vlastnosti a citlivost než mikrofonní vstup počítače a důsledkem toho nebude zvuk dynamický ani tak čistý, jak by měl být. Pro tuto metodu stačí použít redukci konektorů jack(samice 6,5mm)-jack(samec 3,5mm) a zapojit ji do mikrofonního vstupu na PC (většinou červený konektor).
Zvuk nahraný touto metodou je navíc zcela bez jakýchkoliv efektů, takže aby to bylo alespoň trošku použitelné, je třeba na nahrávku aplikovat např simulaci kytarového zesilovače apod (programy typu Guitar Rig, Amplitube...)

 

Vhodné metody nahrávání:

1) přes USB rozhraní kytarového multiefektu - pokud používáte multiefekt, tak ty novější (či dražší) přístroje již v sobě mívají zabudováno USB rozhraní, které, pokud připojíte k PC, se chová jako další zvuková karta a je možné  přes něj nahrávat v dobré kvalitě do nahrávacího programu. Výhodou je to, že nemusíte dokupovat žádné další vybavení, zvuková kvalita je pak úměrná kvalitě samotného multiefektu a jeho možnostem.

2) snímat kytaru kvalitním mikrofonem z reproduktorů kytarového komba -  trošku dražší metoda, pokud ale máte kvalitní kombo, měla by Vám tato metoda poskytnout nejlepší zvukový výsledek  - na snímání komb se i v profi studiích nejvíce využívá poměrně levný mikrofon Shure SM57 a kromě něj budete ještě potřebovat mikrofonní předzesilovač či malý mixpult, ze kterého signál povedete do linkového vstupu (většinou modrý konektor) na počítači.

Postup snímání je pak následující:

Připravíte si kombo a kytaru, pokud máte lampové kombo, mělo by být více "vytaveno", aby lépe hrálo - z toho je patrné, že na domácí hraní a nahrávání jsou vhodnější tedy méně výkonné "lampáče". Pak si připravíte stojan a mikrofon a mikrofon umístíte před reproduktor komba - jeho pozici a vzdálenost zvolte tak, aby se Vám nahraný zvuk nejvíce líbil - to zjistíte pokusným nahráváním a postupnou změnou pozice mikrofonu vůči reproduktoru - i když se to nezdá, i pár centimetrů či trochu jiný úhel může znamenat velký rozdíl ve zvuku.  Pokud máte možnost, doporučuji kombo umístit dále od počítače, některé komba totiž mají tendenci od PC chytat různé ruchy, brumy a další podivné frekvence, které kazí zvuk.

Pomocí této metody lze nahrát velmi dobrý zvuk, který je vhodné v PC ještě trochu doladit (viz dále). V profi studiích se často používá snímání komb více mikrofony a výsledný zvuk je často "míchán" ze dvou i více mikrofonů. Zde je test různých mikrofonů při snímání kytarového komba

3) Akustická kytara

Tak zde bych jednoznačně preferoval snímání mikrofonem - je to téměř stejné jako v bodu 2) - akorát že mikrofon neumístíte před reproduktor, ale před tělo akustické kytary - zde opět velmi záleží na pozici mikrofonu vůči strunám a vůči tělu kytary - takže se nebojte zkoušet více poloh - často dobré výsledky přinese mikrofon nasměrovaný do oblasti 12. pražce kytary.  Co se týká mikrofonů, nebál bych se použít výše uvedený Shure SM57, pokud se však chcete vážněji zabývat nahráváním akustických kytar, doporučil bych se poohlídnout po kvalitnějších kondenzátorových mikrofonech (ty vyžadují tzv. phantom napájení, takže si předtím ověřte, zda Váš předzesilovač/mixpult toto napájení nabízí). Více informací o mikrofonech naleznete tady

Akustická kytara se též často snímá ve stereu (např. metodou X/Y – viz sekce o stereo technikách snímání zvuku). Zde dobře poslouží párové dvojice kondenzátorových mikrofonů – buďto „tužky“  a  nebo velkomembránové typy.

 

 

 

 Do jakého programu nahrávat?

Tady jde o to, jestli chcete nahrávat jen jednu zvukovou stopu nebo zda budete chtít nahrávat více stop (např. doprovodnou kytaru, přes ní pak sóla apod). V prvním případě by Vám mohl dostačovat kvalitní program Audacity (je zdarma!). Pokud chcete nahrávat více stop, doporučuji se poohlédnout po nějakém komplexnějším programu - např Cooledit, Cubase, Sonar atd.

Nahraný zvuk můžete v PC dále upravovat - nejčastějšími úpravami je např. ekvalizace (korekce výše, středů ,basů..), komprese či přidání reverbu (dozvuk). Tady máte volné pole působnosti a sami si můžete nahraný zvuk "dotvořit" na PC. Podrobnější informace o efektech jsou zde

 

VST nástroje

V poslední době jsou populární programy typu Guitar Rig či Amplitube - jedná se o programy simulující různé kytarové aparáty a efekty - tyto  programy  lze často pouštět buďto jako samostatné ("stand alone") aplikace nebo jako "pluginy" v nějakém nahrávacím programu (např Cubase). Pokud tedy používáte VST nástroje a chcete jejich zvuk nahrát, používejte je v nějakém nahrávacím programu - pak lze jednoduše, např v Cubase, stopu s tímto nástrojem nahrát a vyexportovat do WAVu/MP3

Pro použití kytary ve VST nástroji je důležité "přivést" do PC čistý a nezkreslený signál přímo z Vaší kytary - většinou se to dělá tak, že kytaru propojíte s předzesilovačem (např Behringer MIC200)  a z něj již signál připojíte na line in vstup v PC.

 

Mixing kytary v rámci skladby

Kytara je v rockové/metalové/punkové muzice nejdůležitějším nástrojem a tak se jejímu zvuku a úpravě věnuje ve studiích velká pozornost. U některých stylů hudby je žádoucí, aby kytara byla "hutná" a měla pořádnej říz.  Proto se často při nahrávání používá zdvojování kytarových partů. Jak to funguje?

Kytarista nahraje tutéž kytarovou linku dvakrát do dvou nezávislých stop  - obě stopy se pak často "rozhodí" do sterea - doleva a doprava a vznikne tím prostorový dojem kytary, která navíc získá i větší sílu. Pozor - zde nestačí zkopírovat jednu nahranou stopu do druhé  - je třeba skutečně kytaru nahrát dvakrát a jelikož člověk není stroj, každá stopa se od sebe nepatrně liší a proto se pak onen prostorový vjem vytvoří. Při nahrávání druhé stopy se často experimentujte s různou úpravou ekvalizace, s jiným umístěním mikrofonu oproti první stopě apod. V některých případech se dokonce místo dvou stop používá vrstvení tří a více stop zároveň (to už ale vyžaduje schopného kytaristu, který dokáže hrát přesně).

 

Pokud Vás obšírněji zajímá technika nahrávání do PC, zkuste se podívat na tenhle můj článek.

 

 

Pomohl-li Vám obsah webu či uvedeného PDF a chcete-li přispět  na jeho tvorbu, využijte toto tlačítko: