pár osobních zkušeností ...
Webmaster
E-mail: lkadlec@
Pokud se nyní rozhodujete, jaký klávesový nástroj si vybrat a jste spíše začátečník a nebo se příliš neorientujete v této oblasti, pokusím se Vám zde trochu pomoci, alespoň v obecné rovině.
Před samotnou koupí je třeba si položit několik zásadních otázek:
1) K čemu bude přesně nástroj využit?
2) Kolik do toho chci investovat?
3) Bude to nástroj pro začátečníka nebo pokročilého hráče?
4) Budu potřebovat nějaké příslušenství?
V první řadě je třeba si ujasnit, co konkrétně s nástrojem zamýšlíme - jakou chceme hrát muziku? Pokud se chcete věnovat klasickému piánu a jste navíc začátečník, rozhodně doporučuji nekupovat tzv. keyboardy, ale podívat se po digitálních klavírech, které mají skutečně "klavírní" klaviaturu - simulací kladívkové mechaniky. Tyto digitální klavíry se dají sehnat od cca 10 000,- a výše a doporučuji se podívat např. po klavírech značky Yamaha. Digitální klavíry jsou tedy vhodné jako "nahrada" za klasické pianino, avšak pokud budete potřebovat větší zvukovou variabilitu či budete často koncertovat s rockovou/popovou/metalovou kapelou, doporučoval bych se podívat po nějakém jiném typu klávesového nástroje.
- pocit ze hry asi nejpodobnější skutečnému pianu
- kvalitní klaviatura se simulací kladívkové mechaniky
- většinou se dělají v plném klavirním rozsahu - tedy 88 kláves
- zvukově bývají též kvalitnější než jiné klávesové nástroje - to platí ale většinou jen o zvuku akustického klavíru
- většinou jsou těžší (což nemusí být vždy výhoda :)) ale tím pádem jsou stabilnější a lépe "drží" na stojanu.
- většinou mají vestavěné reproduktory (což u dražších keyboardů nebývá zvykem)
Keyboardy - klávesové nástroje, které mají ve většině případů lehkou či polovyváženou klaviaturu, nabízí větší zvukovou variablitu a na trhu se dají sehnat za cenu několika tisíc až několika desítek tisíc. Zde velmi záleží na tom, kolik peněz chcete do nástroje dát - pod deset tisíc koupíte prakticky jen produkty firem Yamaha a Casio (kvalitativně zhruba na stejné úrovni), ale od deseti tisíce a výše už se nachází ověřené značky typu Korg, Roland, Kurzweill, Clavia a jim podobné. Někdy se místo "keyboard" uvádí honosnější název "workstation" . Těm levnějším se naopak občas přezdívá "samohrajky" :). U levných nástrojů si navíc dejte pozor, zda kupujete opravdu nástroj s dynamickou klaviaturou (to znamená, že zvuk se hlasitostně liší pokud klávesu zmáčknete lehce nebo silně)
- větší zvuková variabilita - až několik set různých druhů tónů
- u držaších modelů velmi kvalitní a vyvážená zvuková kvalita
- tvorba vlastních zvuků, někdy i samplování
- většinou menší rozměry i váha nástroje = lepší manipulace
- dle potřeby se dělají nástroje i z menším rozsahem klaviatury (3 - 7 oktáv)
- větší MIDI podpora než u dig. klavírů a často obsahují o více modulačních ovládacích prvků
- dražší nástroje nabízí možnost ukládání dat např na externí paměťové media
- dražší nástroje obsahují např. sekvencer pro tvorbu skladeb
- dražší nástroje lze rozšiřovat (např. přídavné zvukové banky)
- vhodnější na koncerty - mají více možností zvukových výstupu
Pokud chcete koupit klávesový nástroj pouze pro účely nahrávání klávesových partů do počítače, doporučuji se poohlednout po tzv MIDI master keyboardech - více informací v sekci MIDI. Jsou většinou levnější než ostatní klávesové nástroje a mají i jiné výhody. Neobsahují ale žádný zvukový generátor, takže k jejich využití (např na koncertě) musíte mít vždy k dispozici např zvukový modul či počítač se zvukovou bankou.
Kromě samotného klávesového nástroje budete potřebovat i nějaké další příslušenství - zejména:
- obal na nástroj - pokud jej budete často přenášet, je toto nezbytnost
- stojan - většina klávesových nástrojů se nedodává se stojanem, takže kupte nějakej stabilní a masivnější
- sustain pedál - základní věc pro prodloužení délky tónu ajeho dozvuku - nutné jsou zejména u digitální klavírů - zde se dají koupit trošku dražší, ale kvalitní napodobeniny skutečných klavírních pedálů.
- volume pedál/modulation pedál - nejsou sice nutností, ale u dražších klávesových nástrojů nabízejí skvělé možnosti, jak ovlivnit zvuk nástroje a ovládat tak např. jeho celkovou hlasitost či efekty. Digitální klavíry většinou již tyto pedály nepodporují.
- reproduktory - ano, pokud Váš klávesový nástroj nemá vestavěné repro, budete potřebovat nějaké externí reproduktory či klávesové kombo
Luke Kadlec © 2011